BÍZZ VAKON! – KARAKTERFEJLŐDÉS A SÖTÉTBEN

BÍZZ VAKON! – KARAKTERFEJLŐDÉS A SÖTÉTBEN

BÍZZ VAKON! – KARAKTERFEJLŐDÉS A SÖTÉTBEN 150 150 Dorottya Kovács

Bújócska előtti bekötött szemünk meg sem szokta a sötétséget igazán, már téptük is le róla az árnyat adó anyagot, hogy futhassunk a többiek felderítésére. Csók közben az a meleg, puha árnyjáték segít nekünk befelé és a párunkra figyelni. A sötétnek azonban több árnyalata van. A Láthatatlan Kiállítás látássérült tárlatvezetők segítségével kalauzol el minket egy másik világba.

Megszoktuk, hogy életünknek megannyi árnyalata, színe és mélysége van. Hogy tónusviharban robogunk az utcán a munkába, ahol élek, formák és érzések sokszínűsége tükröződik körülöttünk megannyi arcon. S legalább ilyen magától értetődő része mindennapjainknak a nonverbális kommunikáció. Hiszen szemünk világa ép, s bár párunknak segédeszköz kell a kép tisztaságához nem szoktuk meg a vaksötétet.

Hálátlanok vagyunk. Jól funkcionál a testünk s ezért nem is törődünk vele, milyen csodálatos dolog, hogy szemünk szolgál minket minden nap. Amíg ez el nem veszik. A Láthatatlan Kiállítás helyezte merőben új perspektívába a látásomat.

Pedig szóltak…

A kiállítás előterében a tárlatvezető mindent elmondott s minden eshetőségre, szabályra és ajánlásra felhívta a figyelmünket, hogy a kiállítás igazán élvezhető legyen a csoport számára. Amikor azonban meg kellett tennünk az első pár bevezető lépést a tárlat kezdete felé, és szép lassan kiteljesedett tudatomban a tény, hogy semmit nem látok, úrrá lett rajtam valami légből kapott páni félelem.

És egyetlen dolgot akartam csak: minél előbb kijutni innen.

Pár másodpercig dermedtem álltam a fal mellett s lábaim csak akkor indultak el, amikor párom biztonságos közelségétől egy türelmetlenkedő csoporttag erőteljes megindulása félre sodort.

Kicsinek, elveszettnek és magatehetetlennek éreztem magam. Így teltek az első percek. Bizonytalan támolyogtam a sírás határán, s még a ricsajozó gyerekek hangja sem tudta elnyomni ziháló légzésem. Szánalmasnak éreztem, hogy ennyire földhöz vág, amikor ilyen messzire merészkedem a komfortzónámtól. Úgyhogy erőt vettem magamon és célokat tűztem ki magam elé.

Leleményességünk felfedezése

Első célom az volt, hogy koncentráltan figyelni tudjak látássérült tárlatvezetőnk hangjára és utasításaira. Ha ő nem fél  már pedig miért is tenné –, akkor nekem sincs okom rettegni. Miután ez félig-meddig sikerült, és már a körülöttem lévő tárgyak beazonosítása is ment, miután jól beléjük rúgtam, újabb célom az volt, hogy el tudjam helyezni magam a térben.

Csodálatos volt a felfedezés, hogy viszonyítani tudok, sőt, ha a terem körbejárása és a tárgyak felismerése után kezdtem el pozicionálni társaimat, meglepően emberi és valósághű képek kezdtek kirajzolódni belső tekintetem előtt.

Amikor azt sem tudom, én hol vagyok, szinte lehetetlennek tűnik elhelyezni magam körül a többi embert  főleg, ha két örökmozgó gyerek is a csoport tagja –, de bármily meglepő, nem az. Amikor kezdtem magam biztonságban érezni és szép lassan megnyugodni, már a cipők súrlódásának erősségéből, mások szuszogásából és az általuk csapott zajokból nagyjából el tudtam magunkat helyezni egy teremben.

Eszembe jutottak a nem rég, államvizsgára tanult emberi zónák, majd rögtön az, mennyire zavar most is, hogy valaki könyékig gázol az én  egyébként féltve őrzött intim zónámban. Arcon csapott a felismerés, hogy legtöbbünk  ha csak segítő szándékkal is, de pont ezt teszi az utcán sétáló látássérültek többségével.

Gondolatomat félbeszakította egy kis, finoman gravírozott gyűrű érintése. Ösztönösen kaptam a kéz után és számoltam az ujjakat, hogy vajon jó helyen van-e az a kis fémdarab, vajon az az ember van-e itt most tőlem alig egy lépésre, akit következő célomként meg akartam találni. Vagy kínos félperc után esdekelve kérhetek bocsánatot egy vadidegentől. Szerencsémre célba értem.

Út egy más világba

A tárlat további részében már bátrabban és erőteljesebben lépdeltem. Határozottan ragadtam meg tárgyakat, hogy megtudjam, mik is azok, és élvezettel kalandoztam a formák, hangok és anyagok világában. De ehhez kellett az, hogy ott legyen velem a valóságom egyik megszokott és egyben legfontosabb darabja.

A további helyszíneken végighaladva nem féltem a nehézségektől, az akadályoktól.

S bár olykor inogott a lábam és meg-megremegett izgatott kezem a sötétség hirtelen kaland lett az átokból. S tapogatózás közben felkapcsolt bennem a lámba és emlékeim összevetítették a láthatatlan képet.


Hogy miért meséltem el mindezt?

Mert rohanunk minden nap dolgozni, haza, a tömegközlekedéshez, barátokhoz, a boltba és közben elfelejtjük meglátni a csodát, mert természetes, hogy ott van. De van, aki más módokon éli meg az egyes csodákat, mint mi. S velük ellentétben nekünk van lehetőségünk megtapasztalni világukat. Miért ne élnénk ezzel? Mert szeretném, hogy senki nem fossza meg magát a felfedezéstől, hogy az érintés biztonságos szeretete és melege, mennyivel mélyebb a sötétben.

Ha szeretnél csatlakozni a Láthatatlan Kiállítás évi közel 50 000 látogatójához, látogass el a tárlat honlapjára és foglald le jegyed, hogy új tapasztalatokat szerezz a 20 látássérült tárlatvezető egyikének segítségével.

Na, beköthetem a szemed?

Kiemelt kép forrása: budapest.gotohungary.com


Szerkesztette: Zrínyi Lilla

 

    Neved (szükséges)

    E-mail címed (szükséges)

    Üzenet

    Hol hallottál a kiállításról?

    képzeld el, hogy kialszik minden fény…

    KÖVESS

    VAKON!

    Láthatatlan Kiállítás Budapest

    Nyitva tartás : 09:00 – 20:00
    Helyszín: Millenáris Park B csarnok
    Cím: 1024 Budapest, Kis Rókus u. 16-20.
    Telefon : +36 20 771 4236
    Email: info@lathatatlan.hu

    Kedves Vendégeink!

    Keressük új helyszínünket!

    Magánszemélyeket jelenleg sajnos nem tudunk fogadni.

    Csoportos látogatóinknak, mobil utazó kiállításként állunk rendelkezésre, az Önök által biztosított helyszínen.

    Vállalunk érzékenyítő tréningeket,céges kitelepüléseket, rendezvényeket táborokba, és iskolákba is.

    Várjuk a megkereséseket!

    Ajánlat kérés, információ: +36 20 771 4236 és info@lathatatlan.hu